ETKİLEŞİMLİ AİLE EĞİTİM SEMİNERLERİ (DUYURU)

 

ANTALYA ÖZEL EĞİTİM GRUBU

ETKİLEŞİMLİ AİLE EĞİTİM SEMİNERLERİ

 

Sayın Veliler;

Grubumuz tarafından Otizmden etkilenmiş çocuğa sahip aileler için “ Etkileşimli Aile Eğitimi Seminerleri” düzenlenecektir. Seminerler 2 saatlik 4 oturum halinde olacak haftada 1 oturum olarak 1 ay sürecek ve katılımcılara “Katılım Belgesi” verilecektir. Ücretsizdir.

Seminerler tamamen bilgi aktarma/dinleme biçiminde olmayıp her aile için çocukları merkezli bilgi alışverişi, evde uygulama ve süreci değerlendirme basamaklarını içerecektir.

 

Gereksinim:

Uygulanan Aile Eğitimi Seminerlerinin aileler üzerinde bilgi temelinde etkili olması ancak uygulama ve çocuğun hayatında istendik değişiklikler yapma anlamında işlevsel olmaması , ailelerden gelen istekler bu tip bir çalışmayı gerekli kılmıştır.

Ailelerin ödevlendirilerek aktarılan bilgi ve yöntemleri uygulaması sağlanacak sonraki oturumlarda alınacak dönütlerle süreç değerlendirilecek ve aile içinde çocuk için yapılan düzenlemelerin kalıcı olması sağlanacaktır.

 

Amaç:

  • Ailelerin bilgi ve uygulama becerilerinin arttırılması sonucunda çocukların bağımsız bireyler haline gelmelerine yardımcı olmak.
  • Ailelerin var olan eğitim uygulamaları ve ortamları (Rehabilitasyon Merkezleri, Özel Eğitim Sınıfları, OÇEM, Okul Öncesi Kurumları, eğitimciler vb) ile ilgili bilgi düzeylerinin ve gereksinimlerinin yeniden düzenlenmesi ile çocukların bu eğitim ortamlarından faydalanma düzeyinin arttırılması.

 

Uygulama:

Çalışma Ağustos ayı içerisinde (1 Ağustosta başlayarak) her cumartesi 2 saat olmak üzere 4 oturum olarak yapılacaktır. Uygulama başlangıcında aileler için hazırlanan ölçü araçları uygulanacak ve konular ile ilgili bilgi düzeyleri ve gereksinimler belirlenecektir. Her aile için ayrı olarak gereksinim planı oluşturulacak ve eğitim buna bağlı sürdürülecektir.

 

Tüm oturumlar soru-cevap-soru biçiminde olacaktır. Oturumların sonunda bir sonraki oturuma kadar ailelerin çocukları ile yapacağı uygulamalar kendilerine anlatılacak bir sonraki oturum başlangıcında yapılan uygulamalar değerlendirilecek ve gerekli dönütler verilecektir. Oturumlarda genel olarak hatalı uygulama videoları ve örnek olay videoları izlenerek üzerinde çalışmalar yapılacaktır.

 

Ailelere her oturum sonunda o oturumda tartışılan konular ile ilgili makale ve yayınlar dağıtılacaktır. Oturumlarda kullanılan video kaydı, slayt gibi görsellerde dijital ortamda kendilerine ulaştırılacaktır.

Tüm sunular Antalya Özel Eğitim Grubu ekibi tarafından yapılacaktır.

 

Konu Başlıkları:

  • Evde ve sosyal ortamda etkili davranış kontrolü,günlük hayatta karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri.
  • Dil Konuşma bozuklukları ve gelişimi için yapılması gerekenler, 
  • Toplumsal tutumlarla başa çıkma ve olumsuz tutumları değiştirme
  • Eğitim ortamları ve uygulamaları ile ilgili beklentilerin gözden geçirilmesi, eleştiriler ve ailelere öneriler.
  • Otizmde "Bilimsel Dayanaklı Olmayan Uygulamalar", bu uygulamaların açıklanması ve bu uygulamalar ile ilgili ailelerin bilgi düzeyinin arttırılması
  • Toplum ve Otizm 
  • Otizmde tanı ve eğitsel değerlendirme sürecinde yaşanan problemler ve çözüm önerileri. 

 

Kontenjan 30 kişi ile sınırlıdır. Oturumlara devamsızlık yapılmaması gerekmektedir. Devamsızlık ihtimali olan ailelerin kayıt yaptırmaması rica olunur.

 

Ücretsizdir

 

Oturum Tarihleri:

1 Ağustos Cumartesi 16.00-18.00

8 Ağustos Cumartesi 16.00-18.00

15 Ağustos Cumartesi 16.00-18.00

22 Ağustos Cumartesi 16.00-18.00

Yer: 24/07/2015 tarihinde duyurulacaktır.

 

Ön Kayıt için:

Tel: 0-507-8643402

e-posta: uzm.ugurkaya@gmail.com

 

Önkayıt yaptıran ailelerin doldurması gereken formlar e-posta ile iletilecektir...

Aynı tür çalışma ilerleyen aylarda diğer yetersizlik grupları ve alanda çalışan eğitimciler içinde yapılacaktır.

 

SAYGILARIMIZLA

ANTALYA ÖZEL EĞİTİM GRUBU

 (Grubumuz Ticari Bir Kuruluş Değildir)

Yorumlar

Yorum Bırakın