Down Sendromlu Çocuklarda Dil Gelişimi

Down Sendromlu Çocuklarda Dil Gelişimi

Hayriye BİLGİNER*

* Dr., K.S.Ü. Yabancı Diller Okutmanı

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi Cilt: 19 / Sayı: 1/l ss. 165-179

 

Özet

 

Sağlıklı çocuklarda dil gelişim sürecinin, psiko-motor gelişim süreciyle paralellik arz ettiği bilinmektedir. Çocuğun kas hareketleri ile duyu organlarının koordineli bir şekilde çalışmasıyla, zihinsel ve dilsel gelişimin temelleri de atılmaktadır. Ancak Down sendromlu çocuklarda hipoto- ni nedeniyle kasların yeterli derecede gelişmemesinin yanı sıra geç yaşta eğitime başlama gibi faktörler, bilişsel ve dilsel gelişimlerine olumsuz etkide bulunmaktadır. Fakat Washington Üniversitesi'nin yürüttüğü Down sendrom Programının verileri ve K.Ma- raş Sevinç Özel Zihinsel Özürlüler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde yapılan araştırmalar so- nucunda, Down sendromlu çocukların doğumu izleyen ilk ayda eğitime başlamaları ve ailelerin eğitim sürecine dahil edilmesi halinde bilişsel ve dilsel gelişim bakımından çok büyük ilerleme- ler kaydedebildikleri gözlemlenmiştir.

Anahtar sözcükler: Down sendromu, Dil Gelişimi, Bilişsel Gelişim

 

MAKALENİN TAMAMINI İNCELEMEK  İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ UYGULAMAYA TIKLAYINIZ

 

Yorumlar

  • Süheyla Tanır

    Merhabalar. Yazılarınızı takip etmekteyim, çoğundan faydalandığımı söyleyebilirim. Down sendromu ile ilgili bir yazıda neden down sendromlu bir meleğimizin resmini kullanmadınız merak ettim. Teşekkürler.

    Merhaba Süheyla Hnm. Yorumunuz için teşekkür ederiz.Sorunuz ile ilgili olarak; sitemizin tamamını incelerseniz hiçbir yazıda ya da bölümde yetersizlikten etkilenmiş bireylerin herhangi bir resminin yer almadığını görürsünüz, bu grubumuzun en önemli prensiplerinden biridir. Bilimsellik ve istismardan uzak olma ise en önemli amacımızdır. Tekrar teşekkür ederiz.

Yorum Bırakın